Alkalmazási területek
 
 

Raktártechnika

Mérlegek a raktártechnikában

A raktárak a gazdaság "vérkeringésének" fontos csomópontjai, akár logisztikai központokról, akár a feldolgozó üzemek nyersanyagraktárairól beszélünk. Az anyagok, eszközök és késztermékek mozgásának követésére, a készletek mennyiségének felmérésére az ókortól kezdve legfontosabb eszközünk a mérleg.

Az elektronikus mérlegek mára a raktárak, logisztikai központok nélkülözhetetlen eszközei. Az egyszerű mérlegelésen túl, amelynek eredménye például elszámolás alapjául szolgálhat, szerepet kapnak olyan összetettebb feladatok megoldásánál, mint a csomagok ellenőrzése, darabszámlálás, válogatás. Ezek gyakran automatizált mérlegrendszerek, melyeket motorizált szállítópályákba építenek. A korszerűnek tekinthető műszaki megoldások alkalmazását sokszor a minőségbiztosítási szabványok bevezetése is indokolja.

A raktártechnikában leggyakrabban használt mérlegek:

  • lapmérlegek tetszőleges kiszerelésű anyagok méréséhez
  • U-mérlegek raklapon lévő áru méréséhez
  • asztali darabszámláló mérlegek
  • szállítópályába épített ellenőrző és válogató mérlegek
  • targonca-mérlegek
  • raklapemelőbe épített mobil mérlegek
  • portai járműmérlegek


Napjainkban szinte minden korszerű raktári mérlegről elmondható, hogy a mérlegelés eredményét egy informatikai rendszer is felhasználja. Gyakran felmerül olyan igény, hogy a mérlegelési művelet elvégzése során egy háttéradatbázist (pl. termékkódok, darabsúlyok stb.) is el kell érni, illetve a mérlegelési eredményeket járulékos adatokkal kell kiegészíteni. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a teljes nyomon követhetőség biztosítása.

Informatikai követelmények

A fentiek tükrében egyértelmű, hogy a mérlegrendszerek használhatóságát a logisztikában a hagyományos méréstechnikai paraméterek mellett az adatbeviteli-adatkapcsolati és informatikai szolgáltatások határozzák meg. Cégünk saját fejlesztései döntően arra irányulnak, hogy mérlegeink minél többféle kommunikációs lehetőséggel rendelkezzenek. A már megszokottnak mondható sorosvonali kommunikáción túllépve, - mely általában a mérlegműszerek PC-khez történő kapcsolására hivatott - az EMALOG elsőként jelent meg a piacon közvetlenül Ethernet hálózatra csatlakoztatható műszerrel. Az ES-2000 mérlegműszer kommunikációs szolgáltatásai modulárisan bővíthetők, így a megrendelő fokozatosan alakíthatja ki a saját ügyviteli normáihoz és számítástechnikai infrastruktúrájához legjobban illeszkedő rendszert. Cégünk a szerver-oldali szoftveres megoldások kifejlesztésére is vállalkozik, illetve minden támogatást megad abban az esetben is, ha a fejlesztést más végzi.

Az INDA programcsomag raktári felhasználása

Az INDA az EMALOG által fejlesztett mérlegkijelzőkhöz biztosít PC-s hozzáférést. A program soros porton keresztül kommunikál akár több kijelző egységgel, lehetővé téve mérési adatok lekérdezését, feldolgozását. Rugalmas kialakítása támogatja a felhasználó igényeihez igazodó archiválási és nyomtatási funkciók megvalósítását. Amennyiben több készüléket kell egyetlen számítógéphez csatlakoztatni, ez a mérlegkijelző RS-485 portjának használatával tehető meg. Ebben az esetben a számítógéphez egy RS-485 adaptert kell kapcsolni. Az INDA - ingyenes szoftver lévén - csak alapvető adatformázási és mentési szolgáltatásokat nyújt. Összetettebb feladatok esetén szükség lehet utófeldolgozásra is, mely pl. MS Excel makrók segítségével végezhető el. A program képes az adatokat más Windows alkalmazásoknak is átadni.



Mérleghálózatok IntraNET-en

Fontos lépést jelentett a mérlegeket kiszolgáló PC-s munkaállomások kiváltására alkalmas LANTerm-600 programozható IP terminál és a DATPump névre "keresztelt" kompakt fájlszerver kifejlesztése, melyek segítségével olyan rugalmas adatgyűjtő és adatszolgáltató raktári mérlegrendszerek alakíthatók ki, melyek nem igényelnek PC munkaállomásokat, illetve ami döntőbb, PC-s szoftver licenceket sem. A szolgáltatások ugyanakkor a belső számítógép hálózat felől egy kényelmesen használható WEB felületen érhetők el.

 

Logisztikai adatbázishoz kapcsolt csomagellenőrző
és címkéző munkahelyek

Egységcsomagok, vagy egyedi rendelés alapján összeállított küldemények végső ellenőrzésére gyakran alkalmaznak mérlegeket. A termékek darabsúlya és a göngyölegfajták súlyának ismeretében kikalkulálható a csomag helyes összeállításakor előálló összsúly. Ezt az elméleti értéket kell összevetni a ténylegesen megmért súllyal. Amennyiben az esetleges különbség meghalad egy előre beállított határértéket, a rendszer jelzi, hogy a csomagot át kell vizsgálni. Amennyiben a küldemény az ellenőrzésen átment, kinyomtatásra kerülhet a kísérőcímke.Az alábbiakban példaként az Emalog Kft. által az Oriflame Hungary Rt.-nél telepített mérleges munkahelyek főbb adatait ismertetjük:

Mérlegek: ES-2000 mérlegműszerek a görgős pályába épített 10 kg illetve 30 kg terhelhetőségű rozsdamentes platformokkal.

Felhasználói hozzáférést biztosító eszközök: LANTerm-600 IP terminálok vonalkód olvasóval, címkenyomtatókkal közvetlenül a vállalati Intranetre kapcsolva

Az ellenőrző mérlegelés folyamata:
  1. A rendelési adatok alapján a raktárban összeállítják a küldeményeket
  2. A csomag a szállítópályára kerül
  3. A csomag rákerül a mérőplatformra
  4. A LANTerm-600 vonalkód olvasójával a kezelő beolvassa a csomaggal együtt érkező számla azonosítóját
  5. Az azonosító alapján a helyi hálózaton keresztül a terminál lekéri a cég központi ügyviteli szerverétől a számított összsúlyt és a címzett adatait
  6. A terminál beállítja a hozzákapcsolt ES-2000 mérlegen a csomagoló anyagnak megfelelő tárasúlyt és a számított súlyhoz tartozó toleranciaértékeket
  7. Ha a csomag súlya megfelelő, akkor a terminál a hozzákapcsolt nyomtatón kinyomtatja a kísérőcímkét rajta a címzéssel
  8. Ha a csomag súlya kívül esik az elfogadható tartományon, akkor a kezelő jelzést kap, hogy a küldeményt át kell vizsgálni
  9. A mérlegelési tranzakciók adatait a terminál egy naplófájlba küldi el az arra kijelölt szerver megfelelő könyvtárába
Nyomtatás
© Copyright Emalog Kft.
webmaster@emalog.hu
 
Kalibráló súlyok Nyomatékmérés Darumérlegek Hordozható mérlegek Másodkijelzők Adatgyűjtő rendszerek Részegységek Nyomtatók Folyamatirányítás Kiegészítők Járműmérlegek Ellenőrző mérlegek Robbanásbiztos rendszerek Szoftverek Mérlegcellák Mérlegműszerek Kereskedelmi árszorzós mérlegek Padlómérlegek Asztali mérlegek Precíziós mérlegek